
Výhody tlakového manažmentu vo vodovodnej sieti
Kontrola a regulácia tlaku vo vodovodnej sieti môže priniesť úspory zdrojov, ako aj znížiť úroveň NRW.
Tlakový manažment sa považuje za najvýhodnejšiu a nákladovo najefektívnejšiu činnosť v oblasti riadenia únikov. K prasknutiu potrubia väčšinou nedochádza len v dôsledku vysokého tlaku, ale skôr v dôsledku neustáleho kolísania tlaku, ktoré núti potrubie neustále sa rozpínať a zmršťovať, čo vedie k napäťovým trhlinám. Medzi prietokom a tlakom však existuje fyzikálny vzťah. Čím vyšší alebo nižší je tlak, tým vyššia alebo nižšia je miera úniku. Preto by sa mal tlak udržať na minimálnej úrovni bez toho, aby boli dotknuté potreby spotrebiteľov.
Vodárenské spoločnosti merajú svoju kvalitu okrem iného podľa toho, či je u spotrebiteľa dostatočný tlak. Preto energetické spoločnosti často používajú konštantný vstupný tlak do jednotlivých zón/okresov, aby zabezpečili, že spotrebitelia budú mať dostatočný tlak v každom dennom čase.
Úroveň tlaku u spotrebiteľov
Tlak u spotrebičov závisí od trenia v prívodnom potrubí. Na kompenzáciu trenia je vstupný tlak zvyčajne vyšší ako požadovaný minimálny tlak.
Trenie však závisí od prietoku, a preto sa mení v závislosti od spotreby. Konštantný vstupný tlak znamená, že tlak u spotrebiteľov sa počas dňa mení. V skutočnosti to znamená, že tlak u spotrebiteľov bude najvyšší v čase, keď potrebujú najmenej vody, a najnižší v čase, keď skutočne spotrebujú veľa vody - napr. ráno a večer.

22 hodín s príliš vysokým tlakom?
Aby sa zabezpečilo, že odberateľ nebude mať nikdy príliš nízky tlak, vstupný tlak sa zvyčajne nastavuje na základe špičiek v spotrebe.
Typický priebeh spotreby vody ukazuje, že spotreba je vysoká len počas krátkeho obdobia počas dňa. Samozrejme, môžu sa vyskytnúť výnimky, napríklad ak je v oblasti priemysel, ktorý spotrebúva vodu, ale zvyčajne sa vyskytnú maximálne dve hodiny denne s vysokou spotrebou.
Konštantný vstupný tlak má v skutočnosti za následok tlak, ktorý je vyšší, než je potrebné počas 22 hodín denne.
Vysoký tlak má obrovský vplyv na distribučnú sieť. To sa vzťahuje na celkovú životnosť komponentov a na počet zlomov a prasknutí potrubia. Získajte viac informácií o výhodách používania regulačných ventilov (in English).
Nižší tlak znižuje počet prasklín a únikov z potrubia, a tým aj množstvo nefakturovanej vody
Medzi tlakom a počtom prasknutí potrubia existuje priama úmera. Medzinárodná štúdia ukázala, že zníženie priemerného tlaku o 37% vedie k 51% zníženiu počtu prasknutí potrubia (zdroj).
Okrem toho vysoký tlak vedie aj k zvýšeným stratám vody v dôsledku únikov. Dôvodom je skutočnosť, že únik z otvorov v potrubí do značnej miery závisí od tlaku. Ak je napríklad 5 mm otvor pri tlaku 5 barov, spôsobí to stratu vody 11 520 m3 za rok. Na druhej strane, ak sa tlak zníži na 4 bary, ročné straty vody sa znížia o 11 %, čo zodpovedá 1 267 m3 (pozri výpočty tu). Zníženie strát vody dosiahnuté znížením tlaku z 5 na 4 bary tiež predstavuje energiu. Prepočítané na kWh to zodpovedá približne 461 kWh/rok na 5 mm otvor v potrubí.
Pozrite si príklady použitia regulačných ventilov.
Efektívne riadenie tlaku na základe času alebo prietoku
Zníženie tlaku v distribučnej sieti má zmysel, a to sa dá ľahko dosiahnuť bez toho, aby sa znížila kvalita. Znížením vstupného tlaku počas období s nízkou spotrebou sa udržiava prijateľný minimálny tlak u spotrebiteľov a zároveň sa znižujú prerušenia a nepríjemnosti spôsobené prasknutím a zlomením potrubia. Spotrebitelia budú tiež vo všeobecnosti pociťovať rovnomernejší tlak počas celého dňa.
Inštalácia regulačného ventilu na vstupe do okruhu alebo zóny môže pomôcť dosiahnuť veľmi účinnú reguláciu tlaku na základe času alebo prietoku. Pozrite si náš široký sortiment regulačných ventilov.

Tlakový manažment na základe času
Časové riadenie tlaku umožňuje upravovať tlak v oblasti/zóne na základe nastavených bodov. Týmto spôsobom môže ventil znížiť tlak počas období s očakávanou nízkou spotrebou a opäť ho zvýšiť, keď sa spotreba zvýši. Priemerný tlak sa tak môže výrazne znížiť.
Riadenie tlaku na základe prietoku
Z pohľadu zákazníka je riadenie tlaku na základe prietoku lepším spôsobom regulácie tlaku. Regulácia využíva signál z prietokomera na nastavenie výstupného tlaku regulačného ventilu podľa aktuálnej spotreby. Tým sa zníži priemerný tlak a tlak u spotrebiteľov bude stabilnejší. Takáto regulácia zohľadňuje zmeny v spotrebe, ktoré sa vymykajú normálnemu rozsahu, ako sú obdobia dovoleniek, spotreba vody cez požiarne hydranty a iné neobvyklé spôsoby spotreby.